CBIS 6294774
CBIS 6294762
CBIS 6294764
CBIS 6294766
CBIS 6294772
CBIS 6295030

Gävle
Böna café

Datum (<% occasionResult.length %>)

  • Datum: 2019-12-05 20:02
  • Område: Bönan
Välkommen att njuta av Gävles vackra skärgårdsmiljö.

Efter att ha färdats längs vår vackra kust ca 10 km så kommer du till Bönan och Böna cafe. Bönan är från början ett fiskeläge och 1740 fanns här 5 st fiskare.
Bönans kapell byggdes av och för fiskarna 1843.Under mitten av 1800-talet fick Bönan även skola. 1840 byggdes Böna fyr.
Början av 1900-talet utvecklades Bönan till en semesterort med Hotell, badhus, cafe, dansbana och handelsbod. Hit åkte "fint" folk för rekreation. Dom kom med ångbåtarna Bomhus I eller Bomhus II till bryggan nedanför nuvarande Böna cafe.
Idag ligger Böna cafe där hotellet en gång låg och vi kan varmt rekomendera dig att ta en tripp ut till Bönaviken, ta en promenad ut till fyren och en fika eller lunch hos oss.
Varmt välkommen!




Bra att veta

  • Opening times:
    Sommar: Måndag-Söndag 11.00-19.00
    Övriga/avvikande öppettider hittar du på www.konditorilido.se

Snabbfakta

  • Handikappvänligt
  • Husdjur tillåtna
  • Barnvänligt
  • Rökfritt
  • Handikappanpassat
  • Allergianpassat

Dela