cbis:2702426

Je m’appelle Agneta

Kliv in i Emma Hambergs fantastiska universum när romansuccén blir teater. En befriande och inspirerande scenföreställning om kvinnokroppen, libido, om att bejaka livet, friheten att få vara sig själv och göra som man vill!

Information

När Emma Hamberg roman "Je m’appelle Agneta" utkom 2021 var succén ett faktum. Berättelsen om en kvinna som slår sig fri från vardagens trista bojor och börjar njuta av livet rymmer både längtan och igenkänning. Boken har älskats av läsare och sålts i över 350 000 exemplar. I höst blir den omåttligt populära "Je m’appelle Agneta" teater!

– Att Sveriges osynligaste kvinna får ta plats på scenen är så vackert. Den här föreställningen är Agnetas, och inget står i vägen för henne. Tillsammans med bästa Anna Granath ska här hittas färger, vecklas ut vingar och levas fullt, jädra ut. Jag kan knappt bärga mig, säger författaren Emma Hamberg.

När den tokhyllade boken nu blir teater står det kvinnliga perspektivet helt i fokus. Huvudrollsinnehavarna Anna Granath och Dag Malmberg möts på scen som Agneta och Einar. Manus är skrivet av Marie Persson Hedenius ("En man som heter Ove") och Anna Granath står för regi med en nästintill helt kvinnlig produktion.

Varmt välkomna!

Prisinformation
595 SEK
Parkett: 695 kr 1:a & 2:a balkong: 595 kr 2:a balkong har delvis skymd sikt.
Speciella behov
Handikappanpassat Rökfritt
Faciliteter
WC
Område
City
Plats: Gävle Konserthus

04 Apr 19:30

Tillfällen

04 April 2025
Je m’appelle Agneta 04 April 2025 - 19:30
Kontaktuppgifter