Sälar på en sten i vattnet

Sälar på en sten i vattnet

Säl- och havsörnssafari i Axmar

Följ med på en guidad båttur i Axmars orörda skärgård, med chans att se både gråsälar, havsörnar och ett rikt fågelliv. En naturnära upplevelse där stillheten, djurlivet och kustens historia står i centrum.

Information

Strax utanför Axmar bruk väntar en skärgård där naturen fått vara i fred. Här finns inga sommarstugor, nästan ingen båttrafik och gott om plats för både människor och djur.

Tillsammans med den certifierade naturguiden Jan Stagenmark ger du dig ut på en båttur genom Axmar naturreservat. Under den cirka timslånga turen spanar ni efter sälar, havsörnar och andra fåglar som lever längs kusten. Kikare finns att låna ombord.

Men skärgården bjuder på mer än naturupplevelser. Under vattenytan vilar gamla skeppsvrak och längs kusten finns spår från både järnbrukets sjöfart och rysshärjningarna. Jan berättar om områdets historia och om livet i skärgården, förr och nu.

Turen sker i en liten grupp, vilket ger en personlig och nära upplevelse av naturen. Ta gärna med kameran – kanske får du syn på en säl som nyfiket tittar upp ur vattnet eller en havsörn som svävar över skärgården.

Prisinformation
Vuxna: 450 kr Barn: 300 kr
Faciliteter
Färdledare/guide
Område
Naturnära Vid kusten
Kontaktuppgifter